Skip to content ↓

Staff

School Leaders 

Title Name

Headteacher

Mrs C. Allard

 Deputy Headteacher/Inclusion Manager

Ms L. Hawker

Assistant Headteacher

Mrs N. Slingsby

Assistant Headteacher/SENDCo Ms Z. El-Habti
Assistant Headteacher Mrs N. Barnard
Assistant Headteacher

Ms S. Auty

Assistant Headteacher Mr D. Martin
Assistant Headteacher Mrs A. Octave

Class Teachers 

Class Teacher
Year 6/ Pre-secondary Willow

Mrs S. O'Donnell

Year 6/ Pre-secondary Birch

Mr R. Edmunds

Year 5 Pine Mr T. Anstey
Year 5 Elm Mr C. Cyrus
Year 4 Sycamore Ms A. Chesson
Year 4 Holly Ms J. Agyeman
Year 3 Poplar Ms H. Rogers
Year 3 Lime Ms S. Paillard
Year 2 Yew Ms K. Rahim 
Year 2 Ash

Miss A. Bentley

Year 1 Maple Miss B. Poland
Year 1 Oak Ms T. Collinson
Reception Rowan Miss S. Bennett 
Reception Box Ms J. Smart
Nursery Beech

Ms A. Wright

Music Teacher Mrs J. Goddard
Physical Education Teacher Mr K. Zakkour
Spanish and Year 6 Teacher Ms H. Rogers
Steel Pans Teacher Mr R. Clarke

Teaching Assistants 

Class Teaching Assistant SEND Support
Year 6 Ms J. Azu  
Year 5  Ms K. Stoute Mrs M. Gray
Year 4 

Ms M. Doneva

Ms M. Brown
Year 3 Ms I. Ivancic

Mrs S. Lucas

Year 2 Yew Miss U. Khawaja

Ms S. Quilty

Ms S. Bell

Year 2 Ash

Ms S. Harvey

Mr S. Goodin
Year 1 Maple

Ms A. Argyraki

Mrs C. Goulart

Year 1 Oak Mr A. Stevenson

Ms F. Jannath

Reception Rowan Ms A. Alvarado Ms J. Hyams
Reception Box

Ms C. Valeria Da Silva

Mrs B. Ferreira
Nursery Beech 

Mrs B. Ferreira

Ms S. Kishorkumar

Ms J. Hyams

Physical Education    
Lunchtime Support Mrs M. Gray  

Support Staff

Role Name
Catering Manager Ms L. McKoy
Catering Assistant Ms P. Fogarty
Catering Assistant Ms G. Djan
Catering Assistant Mrs E. Gavin
Catering Assistant Ms V. Isidore
Cleaning Assistant Ms A. Metz
Cleaning Assistant Mrs J. Silva De Melo
Cleaning Assistant Mrs C. Nogueira
Cleaning Assistant Mr H. Lopes
Cleaning Assistant Mrs A. Duff

Administration 

Role Name
School Business Manager Ms J. Chan-Sing
HR Administrative Assistant  Miss H. Khanom
Parent Liaison Officer Ms D. Buchanan
Administrative Assistant Mrs A. Limoan
Site Manager Mr K. Gillanders
ICT Network Manager Mr S. Suhan

Subject Leadership 

Curriculum Leadership is organised into 5 faculties. Each faculty has a leader and within each faculty sits subject leaders and team members.

 Science, Technology, Engineering and Mathematics

Led by Ms S. Auty

Subject Area Subject Leader Team

Science

 

 

Technology

Mr C. Cyrus

 

Mathematics

Ms H. Rogers

 

   

Mrs M. Gray

Ms M. Doneva

JLT Subject Leaders: 

JLT Digital Leaders: 

 Spiritual Life of the School

Led by Mrs C. Allard and Mrs N. Slingsby

Subject Area Subject Leader Team

Religious Education

Mrs N. Slingsby

 

Worship

Mrs J. Goddard

 

 

 

Ms S. Bennett

Mrs B. Ferreira

JLT Worship Leaders: 

Communication, language and literacy

Led by Mr D. Martin

Subject Area Subject Leader Team

Writing

Ms B. Poland

 

Reading

 

 

 

 

Mr A. Stevenson

JLT Subject Leaders: 

Understanding the world

Led by Ms L. Hawker

Subject Area Subject Leader Team

Humanities

 

 

Modern Foreign Languages 

Ms H. Rogers

 

Music Mrs J. Goddard  
Art    
   

Ms U. Khawaja

Mrs S. Lucas

JLT Subject Leaders:

 

 Personal, Social, Emotional and Physical Development 

Led by Ms Z. El-Habti

Subject Area Subject Leader Team

PHSE

Ms H. Rogers

 

Physical Education

Mr K. Zakkour

 

 

 

Ms K. Stoute

Ms K. Rahim

JLT Health Leaders: 

JLT Subject Leaders: